Jdi na obsah Jdi na menu
 


Co jsou to vlastně kaktusy.

5. 1. 2008


Co jsou to vlastně kaktusy.

 

 Většina lidí asi už slyšela pojem sukulent, ale stále se setkávám s lidmi, kteří nemají úplně jasno, jak to vlastně s kaktusy a sukulenty je.

 Především by se mělo říkat kaktusy a jiné sukulenty, protože kaktus je sukulent. Sukulentem se rozumí rostlina, která si díky tvrdým podmínkám v domovině získala schopnost v některé části svého těla shromaždovat vodu, kterou následně využije v období sucha. Jednou z čeledí rostlin, které toto dokážou je čeleď kaktusovitých (cactaceae). Za domov kaktusů se považuje Amerika a to tak že celá i s několika přilehlými ostrovy.

 Kaktusy známe jako nepatrné pichlavé kuličky i jako ohromné letité sloupy, tvar a velikost jejich těla se různí, vždy se tu ale odráží podmínky, ve kterých tyto rostliny rostou.

 To, co dělá kaktus  kaktusem, jsou trny, i když ne všechny kaktusy trny mají a ne každý sukulent, co má trny, je kaktus. Trny vznikly přeměnou listů a ochraňují rostliny před býložravci. Není to však jejich jediná funkce, slouží i jako ochrana proti prudkému slunci. U některých druhů, s lehce oddělitelnými články, jako pomocník při rozmnožování, po zapíchnutí do kůže zvířete jsou tyto články rostliny přeneseny na místo, kde zakoření.

  Vice o kaktusech a jejich pěstování se dozvíte v dalších článcích.                                                                                                                          Baruna