Jdi na obsah Jdi na menu
 


Kaktusy v zimě

2. 1. 2008

Kaktusy v zimě

Asi nejproblémovější roční období je pro kaktusáře zima. Kaktus by měl v této době odpočívat a to nasucho, při teplotě cca. 5-15 °C. Při této teplotě by měla přežít zimu většina druhů. Pokud to s kaktusařením myslíte vážně, měli byste si zjistit, jaké nároky na teplotu má právě váš pichláč. Rody jako např. Rebutia, Sulkorebutia a Lobivia jsou chladnomilné a teplota zimování by se měla pohybovat do 10 °C, některé rostliny chladnomilných druhů potřebují nízkou teplotu, aby na jaře vůbec vykvetly. Uvádím teploty dlouhodobé, krátkodobě většina kaktusů snese teploty kolem nuly (několikadenní, noční pokles teploty, třeba na pár hodin). U teplomilných druhů, například u Melocactusu, by teplota neměla dlouhodobě klesnout pod 15 °C a teploty kolem nuly by je mohli poškodit, nebo zahubit.

Nejlépe jsou na tom vlastníci zimních zahrad a skleníků s možností vytápění. Většina pěstitelů, však tuto  možnost nemá, proto se hledají náhradní řešení. Pokud je kaktus v zimě uchován nasucho a v chladu, nemusíme si již tolik dělat starosti se světlem, i když vhodná teplota a ještě dostatek světla je to nej co pro ně můžeme udělat. Pro zimování se tedy dá dobře využít chladná chodba, sklep, který ale musí být suchý, nebo třeba temperovaná garáž.

 Já osobně již několik let zimuji v zateplené části půdy. Ve štítu je okno směrem na jihovýchod, přitápím radiátorem s termostatickou hlavicí a vše jistí termostatem hlídaná etavira.

ObrazekVlastníte-li pár prvních kousků a nemůžete je dát jinam, než doma na okenní parapet, doporučuje se, udělat jakousi kapsu, která zadržuje chladný vzduch stékající z okna a zabraňuje proudění horkého vzduchu od radiátoru přímo ke kaktusům (viz. obr. ) . Teplota na okenním parapetu se tímto prý dá snížit o několik stupňů. To, že kaktusy nemaji správnou teplotu pro zimování poznáte brzy podle toho, že se jejich těla začnou nedostatkem světla deformovat, pokračují v růstu, táhnou se za světlem a barva nejmladší části rostliny je světlounce zelená. Pro celoroční pěstování kaktusů v bytě, je lepší zvolit některý teplomilný druh, ale i zde by měl mít kaktus jakýsi zimní klid, protože v zimních měsících trpí nedostatkem světla.

Ještě tedy shrneme, v zimě kaktusy odpočívají v chladu, v suchu, a pokud to je možné na světle.Běhěm zimy je dobré rostliny kontrolovat v jakém jsou stavu a zda je nenapadli nějací škůdci.

                                                                                                             Baruna