Jdi na obsah Jdi na menu
 


Probouzení kaktusů

1. 3. 2008

 Probouzení kaktusů.

 Je to chvíle, na kterou se všichni těšíme, zároveň jde ale o období, kdy se dá napáchat spoustu škod. Probuzení by se nemělo uspěchat, i když se již nemůžeme dočkat. Opět platí, že musíme dodržet poměr TEPLO – SVĚTLO – VODA. Kaktusy se nikdy neprobouzí vodou, ale teplem a k němu je zapotřebí zajistit i dostatek světla. Až po té, co kaktusy projeví známky života tím, že se od středu začnou objevovat malé ostníky a mladé pletivo, začínáme s opatrnou zálivkou. Termín je každý rok jiný, prostě zase musíte projevit cit.

 Moje kaktusy vidí vodu prvně, když se stěhují z půdy ven do skleníku a pařenišť. Nejedná se ještě o zálivku, ale spíš jen o takové „ranní opláchnutí“. Nejdříve hodně teplou vodou (do 50°C) s troškou jaru a potom znovu čistou vodou, stejně teplou. Při oplachování používám tlakový rozprašovač. Je to neuvěřitelná proměna, jak na původně zaprášených rostlinách zazáří namočené trny v jarním sluníčku. Pro tuhle proceduru si vybírám teplý slunný den a začínám dopoledne, hlavně je třeba mít na paměti, že kaktusy nemůžete na jarním slunci nechat dlouho, jen je tam „osprchuju a uklidím někam do stínu, kde musí do večera oschnout. S další zálivkou čekám na období, kdy bude dlouhodobá předpověď teplého počasí.

 Nejvíce škod se dá na jaře napáchat asi sluníčkem. Každému z nás se už povedlo kaktus „spálit“. Proto stínit a se sluníčkem pozvolna a opatrně. Naštěstí je v dnešní době k dostání spousta pomocníků, jako třeba netkaná textilie. I když zamotaná mamillárka v „netkance“  je docela zábava.

                             Baruna